آشنایی بیشتر با سوئیچ شبکه

وظیفه سوئیچ شبکه :

سوئیچ شبکه وظیفهٔ ارتباط بین این تجهیزات را بر عهده دارد و ما به تعداد پورت‌های روی سوئیچ می‌توانیم تجهیزات تحت شبکه را به سوئیچ وصل کنیم. تعداد پورت‌های سوئیچ ۴، ۸، ۱۶، ۲۴، ۴۸ و … هستند که عموماً سرعت‌های ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه یا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه دارند. این سرعت بیانگر میزان انتقال دیتا می‌باشد.

خب ما تعداد ۲۰ عدد دوربین‌ IP را به پورت‌های سوئیچ شبکه وصل می‌کنیم. در اینجا دو نکته مهم را باید در نظر گرفت.

الف –سرعت انتقال دیتا: هر دوربین IP مطمئناً پهنای باندی را نیاز دارد که اصولاً این عدد زیر ۱۰ مگابیت بر ثانیه است (وابسته به برند و شرایط). پس در صورت اتصال دوربین مداربسته IP به پورت ۱۰۰ مگابیت سوئیچ هیچ مشکی از بابت انتقال دیتا به وجود نمی‌آید.

سرعت انتقال دیتا

ب-توان سوئیچ: در دیتا شیت هر سوئیچ یکسری استانداردهایی معرفی‌شده است مانند دو استاندارد IEEE802.3af و IEEE802.3at که این‌ها استانداردهای POE هستند.

۸۰۲٫۳af یکی از استانداردهای رایج POE است که تا حداکثر ۱۵٫۴ وات توان تأمین می‌کند که این توان برای دوربین‌های دام و بالت کافی است. استاندارد ۸۰۲٫۳at تا حداکثر ۳۰ وات توان تأمین می‌کند که این استاندارد برای دوربین‌های اسپیدام می‌باشد چراکه این دوربین‌ها توان بیشتری را نیاز دارند. البته این اعداد استاندارد هستند و مسلماً در شرایط نصب یک پروژه بسته به طول کابل شبکه، جنس کابل شبکه و … کاهش این اعداد طبیعی است.

نکته : برخی سوئیچ‌ها دارای پورت (SFP Small Form-Factor Pluggable) هستند. به این پورت بنا به نیاز می‌توان فیبر نوری به سوئیچ متصل کنیم.

خب ما ۲۰ عدد دوربین دام و بالت و اسپیددام را به سوئیچ شبکه وصل کردیم و برای اتصال کیبورد کنترل به سوئیچ هم کاملاً مشابه به یک دوربین IP عمل می‌کنیم.

 

اما سوئیچ چگونه متوجه اتصال این تجهیزات می‌شود؟

دوربین‌های آی پی دام، بالت، PTZ و کیبورد کنترل در شبکه دارای آدرسی به نام MAC Address هستند و سوئیچ شبکه ، پورتی که هر آدرس MAC ای به آن متصل شده را نگه می‌دارد و آن را در جدول خودش ذخیره می‌کند. سوئیچ از این جدول جهت شناختن تجهیزی که می‌خواهد برای آن بسته اطلاعاتی ارسال کند، استفاده می‌کند که این جدول به MAC Address Table معروف است.

MAC Address Table

خب دیتای دوربین‌ها به سوئیچ منتقل شد و حالا باید این دیتاها به سمت دستگاه NVR ارسال شوند. ما الآن هم پورت ۱۰۰ خالی و هم پورت ۱۰۰۰ خالی روی سوئیچ داریم.

نکته مهم این است که ما نمی‌توانیم که از پورت ۱۰۰ این سوئیچ استفاده کنیم به این دلیل که اگر تعداد دوربین‌ها را در عدد پهنای باند مصرفی دوربین ضرب کنیم مسلماً این عدد بالاتر از عدد ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه می‌شود. پس در صورت اتصال این پورت با کابل شبکه به دستگاه NVR حتماً شما بر روی مانیتور تصاویری با تأخیر (delay) خواهید داشت. پس از پورت ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه که به نام پورت UPLINK هم معروف است به دستگاه NVR وصل می‌کنیم.

پورت UPLINK

در پایان هم از خروجی تصویرِ روی دستگاه NVR به مانیتور اتصالی را برقرار می‌کنیم تا تصاویر را مشاهده کنیم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *